STRONA GLÓWNA
O MNIE
USŁUGI
GALERIA
PORADY
KONTAKT


 

 

PORADY

Serdecznie zapraszam do zadawania pytań na podany adres mailowy anna_em@op.pl . Najciekawsze pytania oraz najistotniejsze problemy zostaną szczegółowo omówione w dziale PORADY - FAQ.

Przebarwienia paznokci

Anomalia paznokci

FAQ - czesto zadawane pytania

 

 

 

 

PRZEBARWIENIA PAZNOKCI

1.Wszystkie odcienie błękitu

Błękitne paznokcie zdradzają generalnie złe krążenie krwi. Można to zlikwidować przez odpowiedni masaż rąk, który pobudzi w nich cyrkulację. Niestety jest duże prawdopodobieństwo, że po kilku godzinach kolor paznokci powróci do stanu pierwotnego. Czasem zachodzi potrzeba zgłoszenia się do specjalisty i poddania odpowiedniej kuracji.

2.Kolor zółty

żółknięcie płytki paznokcia to problem większosći palaczy. Kolor ten może jednak dotyczyć paznokci łuszczycowatych.

3.Kolor kremowy

Sygnalizuje on, że nasze paznokcie są cienkie i delikatne. W takim wypadku należy zrezygnować ze wszystkich metalowych przyborów do manicure, szczególnie z wycinania skórek. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że paznokieć pęknie wzdłuż. Kolor kremowy dotyczy ujawnia również problemy z tarczycą.

4.Kolor czerwono-pomarańczowy.

Częste malowanie paznokci, szczególnie ciemnymi lakierami powoduje że w pory płytki wnikają zawarte w lakierach barwniki. Aby się ich pozbyć należy zetrzeć delikatnie powierzchnię płytki za pomocą pilnika o bardzo małej ziarnistości. Nie wolno zapomnieć, że przy każdym malowaniu paznokci należy nałożyć warstwę ochronnej odżywki lub bazy, która zabezpieczy warstwę paznokcia przed ingerencją lakieru.

5.Kolory brunatne

Paznokcie, które nabierają brunatnego koloru trzeba uważnie obserwować, gdyż mogą one zwiastować różne choroby. Może to być oznaka niedoboru witamin, szczególnie witaminy B12. Może też sygnalizować infekcję bakteryjną lub początki grzybicy. Brunatne paznokcie to też utrapienie fryzjerek, które mają często kontakt z produktami do farbowania włosów.

6.Kolor zielony

Towarzyszy najczęściej grzybicy paznokci.

 

NIEKTÓRE ANOMALIA PAZNOKCI

Wygląd paznokci odzwierciedla ogólny stan zdrowia. Paznokcie zdrowego człowieka są gładkie, różowe, wypukłe i błyszczące. Zaburzenia ich wzrostu lub rozmaite zniekształcenia mogą stanowić informacje o problemach dotyczących całego organizmu, ale też o zwykłych, drobnych uszkodzeniach. W każdym przypadku pierwsza zasada brzmi :

1.Jeśli paznokieć lub skóra wokół niego wykazuje oznaki podrażnienia, infekcji, rany lub opuchnięcia, nie należy przeprowadzać na nim żadnego zabiegu i jak najszybciej skierować się do lekarza.

Zapalenie charakteryzuje się zaczerwienieniem, bolesnością, infekcją, obecnością ropy. Często te dwie rzeczy idą ze sobą w parze. Wszelkie niepokojące objawy, nadmierna kruchość, miękkość, utrata grubości, odklejanie się płytki, deformacje, fałdy, pęknięcia i zmiana koloru wymagają określenia przyczyny.

Krwiak podpaznokciowy

Krew gromadzi się pod płytką paznokcia. Jest to związane z pourazowym uszkodzeniem łożyska. Kolor takiej płytki to od bordowego po czarny. Czasami paznokieć zapada się podczas gojenia.

Miękkie paznokcie

Słabe, cienkie, białe, bardzo pofałdowane poniżej wolnego brzegu. Choroba ta wynika z nieodpowiedniej diety, choroby organicznej, zażywania pewnych leków lub zaburzeń nerwowych.

Podłużne lub poprzeczne bruzdy w płytce

Podłużne :

Mogą być normalnym zjawiskiem u osób dorosłych, i moga pogłębiać się z wiekiem. Mogą też być wywołane łuszczycą w chorobie liszaj płaski, w chorobach reumatycznych oraz przy zaburzeniach w krążeniu obwodowym. Mogą się pojawiać przy odmrożeniach.

Poprzeczne :

Nazywa się je liniami BEAU. Mogą świadczyć o chorobach płuc, łuszczycy, w wyniku silnej gorączki, w trakcie ciąży, w trakcie odry u dzieci lub niedoboru minerałów i witamin, głównie cynku i witamin z grupy B. Jeśli paznokieć nie jest złamany, i bruzdy nie sa głębokie, można go delikatnie wypolerować. Należy jednak zachować ostrożność, bo taki paznokieć jest bardzo kruchy. Pozostałe bruzy można wypełnić środkiem wygładzającym (dostępne w drogeriach bazy mleczne, np. Inglot)

Zadziory

Małe skórki pojawiające się na obrzeżu paznokcia, kiedy skórki pękają, albo są zbyt suche, czy też zostąły zbyt mocno odsunięte i wycięte. Częsty problem, jednak nie powinno się go lekceważyć, ponieważ zadziory mogą stać się przyczyną infekcji.

Bielactwo

Ta anomalia przeciwko której nie można nic poradzić znika wraz ze wzrostem paznokcia.

Znamię paznokciowe

Jest wrodzoną wadą charakteryzującą się brązowym lub żółtawym zabarwieniem związanym z obecnością pieprzyka pod paznokciem, albo w macierzy. Można je zamaskować tipsem albo kolorowym lakierem.

Wrastanie paznokci

Fragment paznokcia wnika w ciało. Paznokieć wrasta z boków, bo został przycięty zbyt krótko w rogach, bądź z powodu nieodpowiedniego obuwia, które nadmiernie uciska. Jeśli tkanki wokół paznokcia nie są zaczerwienione, co świadczyłoby o stanie zapalnym, i jeśli paznokieć nie wrósł zbyt głęboko, wystarczy go zaokrąglić lekko opiłowując, by załagodzić ucisk. Jeśli jest inaczej, doradzam konsultację lekarską. Istnieją oczywiście metody zakładania klamer, jednak nie zawsze przynosza one pożądane efekty.

 

 

FAQ - CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

 

- Czym różni się żel od akrylu ?

Obie metody służą do przedłużania paznokci na formie bądź tipsie, jednak paznokcie żelowe wymagają użycia żelu utwardzanego w świetle UV. Akryl składa się z proszku akrylowego, monomeru oraz liquidu, czyli polimeru i jest utwardzany chemicznie. Nie wymaga użycia lampy. Zel wysokiej jakości jest materiałem elastycznym i miękkim, często wybieranym w technice wzmacniania naturalnych paznokci, gdyż jest odporny na urazy. Akryl jest materiałem dużo twardszym i sztywniejszym, trudniejszym w opracowaniu, jednak stwarza inne możliwości niż żel. Stosowany do przedłużania paznokci ekstremalnie długich, lub do artystycznego, przestrzennego zdobienia paznokci.

 

 

- Moja koleżanka założyła sobie ostatnio paznokcie akrylowe. Bardzo zachwala tę metodę, mówi że jej paznokcie są twarde, odporne na wszelkie urazy, jednak słyszałam, że po ściągnięciu naturalne paznokcie są bardzo zniszczone, a płytka wygląda jak papierek. Czy to prawda? A może lepiej wybrać żel, choć słyszałam że żelowe paznokcie szybciej się łamią.

Obie metody, akryl i żel, są jednakowo dobre, pod warunkiem, że wykonane sa profesjonalnie z zachowaniem wszystkich zasad. Usunięcie żelu i akrylu równiez powinno przebiegać prawidłowo, a wówczas paznokieć pozostanie nienaruszony, zdrowy i twardy. Częstym błędem popełnianym przez stylistki jest przepiłowywanie płytki, w wyniku czego paznokcie przypominają papierki, i są bolesne w dotyku. Jeśli mogę doradzić, to uważam że żel nadaje się bardziej dla klientek ceniących sobie naturalny wygląd oraz komfort noszenia. Akryl polecam paniom o wygórowanych wymaganiach pod względem zdobnictwa, ceniących sobie wytrzymałość, lubiących długie i cienkie paznokcie. Nieprawdą jest bowiem, że paznokcie akrylowe są grube i toporne. Prawidłowo wykonane paznokcie akrylowe i żelowe w zasadzie nie powinny się dać odróżnić na pierwszy rzut oka.

 

- Obgryzam paznokcie od niepamiętnych czasów... Czy jest jakiś sposób by zapuścić paznokcie?

Na obgryzane paznokcie można nałożyć żel lub akryl. Najczęściej wybierana jest metoda nakładania szablonów, jednak czasami posługuję się także tipsami po wcześniejszym wykonaniu tzw. "zaczepek", czyli imitacja płytki paznokcia. Metoda ta jest skuteczna tylko i wyłącznie, gdy klientka współpracuje i nie zgryza masy. Takie paznokcie trzeba uzupełniać początkowo bardzo często, nawet co tydzień, ale na efekt nie trzeba czekać długo, bo paznokcie obgryzane bardzo szybko rosną. Można także rekonstruować paznokcie u stóp, gdzie zaniknęła częściowo płytka.